Jaroslav Dutka
Jeden z najlepších slovenských horolezcov, špecialista na zimné a technické lezenie. Jeho poznatky doplnené adrenalínom a nevšednými momentkami z ciest vás nadchnú natoľko, že budete mať chuť zbaliť veci a vydať sa na cestu za úspechom. Je spoluorganizátorom Festivalu horského filmu a dobrodružsva HoryZonty.
Narodil sa v máji 1965 v Banskej Bystrici. Liezť začal ako chlapec, neskôr sa stal členom horolezeckého klubu v neďalekej Podbrezovej. S členmi klubu podnikal úspešné výjazdy do slovenských hôr a na slovenské skaly a stal sa členom reprezentačného výberu, jedným z najlepších slovenských horolezcov a cestovateľom vo výškach, kde je bližšie k nebesiam ako k zemi.Je špecialistom na zimné a technické lezenie. Svoje poznatky a skúsenosti si nenecháva pre seba, ale odovzdáva ich ďalším generáciám. Je dlhoročným predsedom horolezeckého klubu a tiež sa podujal na stavbu cvičnej horolezeckej steny, aby tento šport priblížil širšej verejnosti.
Pri jeho prednáškach a krásnych obrázkoch poslucháčom tuhne krv v žilách - keď rozpráva o svojich zážitkoch z výstupov na himalájske velikány, na ľadové svahy Mount Everestu, končiare Karakoramu a na jeho srdcovú horu K2.
Liezol a cestoval po Patagónii, Kašmíre, Nepále i Tibete. V marci roku 2012 sa zúčastnil vodáckej expedície na rieke Colorado v národnom parku Grand Canyon v USA.
Okrem horolezectva sa veľmi aktívne venuje aj kajakovaniu na divokej vode a môže sa pochváliť splavením mnohých významných horských riek nielen v Európe.
Za svoje srdcovky považuje:
Vysoké Tatry
- Galéria Ganku, Centrálny kút, zima, ocenené "Výstupom roka"
- Ušatá vežička, Rybička-Šmíd, zima
- Malý Kežmarský štít, Ľavou puklinou - 3 dni sólo, zima, ocenené "Výstupom roka"
- Diretisima Mlynárika, zima
- Jariabkova veža, Rybička-Šmíd, zima
Alpy
- Severná stena Eigru, Český pilier, 14 dní, zima, vylezených 58 dĺžok, návrat 8 dĺžok pod vrcholom pre zvrat počasia
- Severná stena Eigru, Diretisima Gillini-Piola, 11 dní, leto, zvrat počasia nás uväznil 100m pod vrcholom na 5 dní, ocenené "Výstupom roka s hviezdičkou"
Veľhory nad 6 000 m
- 1998 – Tibet - člen úspešnej expedície na Mt. Everest 8 488m, severnou stenou.
- 1999 - Pakistan - Karakoram, Great Trango - úspešný prvovýstup na Trango cez Pulpit, 22 dní v stene, leto, ocenené "Výstupom roka s hviezdičkou".
- 2000 - Chile - Patagónia, Torres del Paine, pokus o prvovýstup na Centrálnu vežu, pokus bol ukončený kvôli úrazu v skupine lezúcej vedľajšiu cestu.
- 2002 - Nepál, Himal Khumbu - pokus o prvovýstup na Tengkang Poche - severná stena. Pokus ukončený pre veľmi zlé snehové podmienky.
- 2005 - Pakistan, K2, 8611 m medzinárodná expedícia. Pokus o zdolanie vrcholu Abruzziho rebrom. Návrat 400 m pod vrcholom kvôli zvratu počasia. V roku 2005 sa nepodarilo dosiahnuť vrchol žiadnej z expedícií.
- 2007 Slovenská expedícia Himaláje 2007 – Cho Oyu – Shisa Pangma.
Téma prednášky:
10 rokov v horách (doplnená obrazovým materiálom z jednotlivých výprav)
Povedali o ňom:
“Pri krásnych obrázkoch nám tuhla krv v žilách, no Ducemu sa darilo aj rozosmiať celú kinosálu pri opisovaní svojich zážitkov. Jaro nám rozprával o výstupoch na himalájske velikány, previedol nás ľadovými svahmi Mount Everestu, končiarmi Karakoramu, ale aj svojou srdcovou horou hôr K2. Okrem toho nám povedal mnoho zaujímavého o lezení a cestovaní po Patagónii, Kašmíre, Nepále či Tibete."