Mitchell Zuckoff
Mitchell Zuckoff je renomovaný a oceňovaný spisovateľ a profesor žurnalistiky na Boston University. Je autorom známej knihy „Lost in Shangri-La: The Epic True Story of a Plane Crash into the Stone Age." Jeho ďalšie významné dielo „Robert Altman: The Oral Biography," sa stalo podľa Amazon.com jednou z najlepších kníh roku 2009.
Titul „Ponzi's Scheme: The True Story of a Financial Legend," zasa získal cenu „New York Times Editor's Choice"; a kniha „Choosing Naia: A Family's Journey," bola ovenčená cenou Christopher Award a titulom "Massachusetts Honor Book." Zuckoff je takisto spoluautorom knihy „Judgment Ridge: The True Story Behind the Dartmouth Murders," ktorá sa dostala do úzkeho finále súťaže Edgar Award.
Ako vyhľadávaný hlavný rečník prednášal Zuckoff za posledných desať rokov na viac než dvoch desiatkach univerzít, pre historické a podnikateľské zoskupenia, ale aj pre združenia veteránov. Pracoval pre časopisy ako The New Yorker, Fortune a ďalšie celoamerické aj regionálne periodiká. Ako bývalý reportér pre špeciálne projekty The Boston Globe bol finalistom Pulitzerovej ceny za investigatívne novinárstvo. Medzi inými oceneniami získal tiež „Distinguished Writing Award" od American Society of Newspaper Editors, „Livingston Award" za medzinárodné reportáže, „Heywood Broun Award" a „Associated Press Managing Editors' Public Service Award."
Vo svojej strhujúcej prednáške „Shangri-La" odhaľuje Zuckoff jeden z posledných nevypovedaných príbehov Druhej svetovej vojny - o výnimočnej misii záchrany mužov a žien, ktorí prežili pád amerického vojenského lietadla v odľahlej časti južného Pacifiku a ich stretnutí s domorodým kmeňom, ktorý týmto stroskotancom v Šangri-La pomáhal. Svoj prednes autor umocňuje neuveriteľne pôsobivým krátkym filmom, zachytávajúcim túto udalosť, vrátane dramatickej záchrany. Nakrútil ho Alexander Cann, kameraman Holandskej Informačnej Služby, ktorý sa odhodlal s padákom zoskočiť do neprebádaného údolia, kde sa skutočný príbeh odohral.
Ku koncu Druhej svetovej vojny objavili americkí letci, pôsobiaci v južnej časti Tichého Oceánu, izolované tropické údolie v Holandskej Novej Guinei, na mieste, kde boli na armádnych mapách zaznačené iba hory. Počas jedného nedeľného popoludnia v máji 1945 sa na okružnom lete okolo údolia zúčastnilo 15 armádnych dôstojníkov, vojakov a s nimi aj deväť vojačiek z „Women's Army Corps". Keď lietadlo narazilo do vrchu pokrytého hustým džungľovým porastom, 19 pasažierov bolo na mieste mŕtvych, a dvaja boli smrteľne zranení. Trom z nich sa však zázračným spôsobom podarilo prežiť. Boli to John McCollom - poručík, ktorému brat zomrel počas nárazu, Ken Decker - seržant, ktorý utŕžil hrozivé poranenia hlavy a Margaret Hastings, jedna z nielen odvážnych, ale aj krásnych vojačiek Women´s Army Corps. Zranení, neozbrojení a vystrašení sa všetci traja spolu modlili za záchranu - zo svojich zranení, pred výstrelkami počasia, ale aj pred kmeňom Dani, ktorého členovia, ozbrojení kopijami, sa potulovali po horách. Sedem týždňov zažívali John, Ken a Margaret jedno neobyčajné dobrodružstvo za druhým. Margaret to všetko detailne zaznamenala do tesnopisného denníka, ktorý si viedla počas ich nedobrovoľného pobytu v údolí. Práve denník dnes tvorí nedoceniteľný zdroj, na ktorý Zuckoff často odkazuje a na mnohých miestach doslova cituje. Armádny štáb na ďalekom východe mal medzitým plné ruky práce s vymyslením záchranného plánu. Nápad, ktorý sa nakoniec ujal, znie ako požičaný z komiksu: Do údolia mal byť spustený ľahký vetroň, a keď budú všetci na jeho palube, malo sa do údolia zniesť armádne lietadlo, zachytiť kábel pripevnený na vetroň a vzniesť sa so všetkými nad džungľu. Rozhodujúce v celom príbehu bolo, že kmeň Dani sa rozhodol ušetriť životy stroskotancov a naopak, pomôcť im pri ich návrate z hôr do bujného „Strateného Údolia", nazývaného aj „Šangri-La". Záchranný plán sa tak napokon vydaril.
Zuckoff dnes žije so svojou ženou Suzanne Kreiter - forografkou pre Boston Globe, a ich dvoma dcérkami neďaleko Bostonu.
Témy prednášok:
Stratení v Šangri-La: Skutočný príbeh havárie lietadla v stratenom svete
Ponziho schéma: Finančný podvod, starý a nový - od pôvodnej Ponziho schémy v roku 1920 až po Madoffa a jemu podobných
Žurnalizmus a jeho budúcnosť
Život a kariéra režiséra Roberta Altmana