Richard Branson
Branson raz povedal: “Nemá žiadny význam začať podnikať, ak to robíte len z pocitu frustrácie.” Richard Branson je zakladateľ a vedúca osobnosť Virgin Group, ktorá pozostáva z viac ako 400 spoločností.
Sir Richard Charles Nicholas Branson sa narodil 18. júla 1950 v Blackheathe v Londýne ako najstarší syn v starej anglickej rodine. Branson chodil na Scaitcliffe School, potom navštevoval Stowe School až do veku 16 rokov. Branson je dyslektik a dosahoval úbohé akademické výsledky. Tento handicap sa však naučil úspešne prekonať. Podľa zoznamu Forbes z roku 2012 je Branson štvrtým najbohatším človekom vo Veľkej Británii, s odhadovaným majetkom viac než 4,6 miliardy amerických dolárov.
Jeho prvé pokusy o podnikanie stroskotali. Prvým úspešným podnikaním bol časopis Student, ktorý začal vydávať vo veku 16 rokov z krypty kostola v Londýne. V roku 1970 založil zásielkový obchod s hudobnými nahrávkami. Po veľkom úspechu otvoril reťazec obchodov s hudobninami, Virgin Records, premenovaný neskôr na Virgin Megastores.
V roku 1972 uviedol s Nickom Powellom na trh hudobný label Virgin Records. Kúpil vidiecku usadlosť, kde vybudoval nahrávacie štúdio. Prenajímal ho začínajúcim umelcom, medzi ktorými bol v tom čase aj multiinštrumentalista Mike Oldfield, ktorého debutový album Tubular Bells (1973) bol prvou realizovanou nahrávkou Virgin Records a stal sa okamžite bestselerom. Vydávali kontroverzné skupiny, ktoré iné vydavateľstvá odmietli, ako Sex Pistols, predstavili svetu napríklad skupinu Culture Club.
V roku 1992 Branson predal Virgin label EMI za 500 miliónov libier, aby udržal nad vodou svoju leteckú spoločnosť. Branson hovorí, že plakal, keď bol predaj uskutočnený, keďže Virgin Records bolo zrodením celej Virgin Group. Neskôr založil V2 Records, aby znovu vstúpil do hudobného biznisu.
Barnson v roku 1984 založil Virgin Atlantic Airways. V roku 1993 urobil Branson jeden z najriskantnejších obchodných krokov - vstúpil do železníc s Virgin Trails. V roku 1999 uviedol na trh Virgin Mobile.
25. septembra 2004 Branson ohlásil podpis dohody, podľa ktorej vesmírna turistická spoločnosť Virgin Galactic bude udeľovať licencie na technológiu Spaceship One (vesmírne vozidlo), ktorá bude voziť platiacich záujemcov do vesmíru.
21. septembra 2006 sa Branson zaviazal investovať zisk z Virgin Atlantic a Virgin Trains do výskumu paliva priateľského k životnému prostrediu. Investícia sa odhaduje na 3 miliardy amerických dolárov.
9. februára 2007 Branson oznámil zriadenie novej globálnej vedeckej a technologickej ceny - The Virgin Earth Challenge - v presvedčení, že ceny takéhoto typu povzbudzujú technologický pokrok pre dobro ľudstva. Táto cena v hodnote 25 miliónov dolárov je určená pre jednotlivca alebo skupinu, ktorá bude schopná demonštrovať komerčne živatoschopný vynález, ktorý povedie k dlhodobému odstráneniu skleníkových plynov z atmosféry bez vedľajších účinkov.
Richard Branson sa pokúsil zdolať niekoľko svetových rekordov. Prvý v roku 1985, kedy sa pokúsil o najrýchlejšie zdolanie Atlantického oceánu. Neúspešne. V januári 1991 však Branson prekonal Tichý oceán z Japonska do arktickej Kanady, čo je 10 800 km, v balóne 74 000 m3 veľkom. Pekonal rýchlostný rekord rýchlosťou 394 km/h. V marci 2004 prekonal Branson rekord plavbou z Doveru do Calais v plavidle Gibbs Aquada za 1 hodinu, 40 minút a 6 sekúnd. Bola to najrýchlejšia preplavba kanála La Manche v obojživelnom vozidle. Predchádzajúci rekord bol šesť hodín.
Branson hosťoval v niekoľkých televíznych show, kde hral sám seba. Objavil sa v seriáloch Friends, Baywatch, Birds of a Feather, Only Fools and Horses, The Day Today a ďalších. Branson sa niekoľkokrát objavil počas 90tych rokov v rannej show BBC Live & Kicking. Jeho zaujímavý zjav a neformálne spôsoby z neho robia zaujímavú figúrku a je často objektom záujmu rôznych umelcov, televízie či médií vôbec.
Koncom 90tych rokov Branson a hudobník Peter Gabriel preberali s Nelsonom Mandelom myšlienku vytvoriť malú skupinu svetových vodcov, ktorí by spolu navrhovali riešenia obtiažnych globálnych problémov. V roku 2007 Nelson Mandela skutočne ohlásil vznik takej skupiny - The Elders. Táto skupina je nezávisle financovaná skupinou darcov, medzi ktorých patria aj Gabriel s Bransonom. Ďalšou aktivitou Bransona v Južnej Afrike je School of Entrepreneurship (škola podnikania), kde vyučujú začínajúcich malých podnikateľov. Učia ich potrebné zručnosti, poskytujú mentorov, služby a financie. Richard Branson je tiež signatárom kampane Global Zero, neziskovej medzinárodnej iniciatívy na odstránenie všetkých nukleárnych zbraní. Branson však podporuje mnohé ďalšie neziskové humanitárne aktivity.
Branson má dcéru Holly a syna Sama. Jedna dcérka zomrela ako 4 dňová v roku 1979. Branson si svoju ženu vzal na radu ich dcérky Holly, keď mala 8 rokov, v roku 1989 na Necker Island, na ostrove, ktorý vlastní.
V roku 1998 Branson vydal svoju autobiografiu “Losing My Virginity”, ktorá sa stala medzinárodným bestselerom.
Richard Branson je označovaný ako vodca zmeny, a to pre jeho svojské stratégie a pre spôsob, akým vedie Virgin Group - ako organizáciu založenú na neformálnosti a informáciách, ktorá stojí na pevných základoch a nie je škrtená top manažmentom.
Blog
10 questions for Richard