Stephen Kinzer
Stephen Kinzer je oceňovaný zahraničný korešpondent, ktorý mapoval situáciu vo viac než 50 krajinách na piatich kontinentoch. Vďaka jeho článkom a knihám ho Washington Post zaradil „medzi najlepších vo verejnom zahraničnom spravodajstve."
Kinzerova najnovšia kniha vyšla pod názvom „Reset: Iran, Turkey, and America's Future." „Stephen Kinzer je novinár prejavujúci drzú nebojácnosť a vynikajúce načasovanie," skonštatovala vo svojej recenzii stránka The Huffington Post. „Táto kniha je odvážnym pokusom o iný pohľad na zapojenie sa Spojených Štátov do diania na Blízkom Východe."V roku 2006 vydal Kinzer „Overthrow: America's Century of Regime Change from Hawaii to Iraq." Ide o spätný pohľad na všetkých 14 prípadov, keď USA zvrhli vládu v cudzom štáte. Kinzer sa snaží vysvetliť, prečo sa tieto zásahy udiali a aké boli ich dlhodobé následky. Je autorom knihy „All the Shah's Men: An American Coup and the Roots of Middle East Terror." Rozoberá tu ako CIA v roku 1953 zvrhla nacionalistickú vládu v Iráne.Kinzer strávil viac než 20 rokov prácou pre New York Times, väčšinu z toho ako zahraničný korešpondent. Jeho zahraničné spravodajstvo ho priviedlo do stredobodu historických udalostí a občas aj na frontovú líniu. Počas referovania o svetových udalostiach bol pod paľbou, uväznený, zbitý políciou, zasiahnutý slzotvorným plynom a bombardovaný zo vzduchu.Medzi rokmi 1983 a 1989 bol Kinzer vedúcim pobočky New York Times v Nikarague. Na tejto pozícii podával spravodajstvo o vojne a revolučných zmenách v Strednej Amerike. Napísal tiež dve knihy o tomto regióne. Jedna z nich, ktorú napísal v spolupráci s Stephenom Schlesingerom, sa volá „Bitter Fruit: The Untold Story of the American Coup in Guatemala." Druhá, „Blood of Brothers: Life and War in Nicaragua" je vyobrazením spoločenskej a politickej situácie, ktorú časopis The New Yorker označil za „pôsobivé vďaka vycibrenému štýlu a tiež kvôli šírke tematického záberu." V roku 1988 získal Kinzer od Columbia University cenu Maria Moors Cabot prize za vynikajúce spravodajstvo z Latinskej Ameriky.
V období rokov 1990 až 1996 pracoval Kinzer v Nemecku. Zo svojej pozície vedúceho pobočky New York Times v Berlíne podával spravodajstvo o vývoji v postkomunistickej Európe, vrátane vojen v bývalej Juhoslávii.V roku 1996 bol vymenovaný za vedúceho novootvorenej pobočky New York Times v Istanbule. Strávil tu štyri roky, pričom precestoval väčšinu Turecka a nových štátov v Strednej Ázii a Kaukazu. Po skončení tohto vyslania vydal Kinzer knihu „Crescent and Star: Turkey Between Two Worlds."Pracoval tiež v Afrike a napísal knihu „A Thousand Hills: Rwanda's Rebirth and the Man Who Dreamed It." Juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu túto knihu označil za „fascinujúce svedectvo o takmer zázraku, ktorý sa odohráva pred našimi očami."Než sa dostal do New York Times bol Kinzer latinskoamerickým korešpondentom pre Boston Globe. Študoval dejiny na Boston University a školu ukončil s vyznamenaním. Dnes vyučuje žurnalizmus a medzinárodné vzťahy na Boston University, prispieva článkami do literárneho časopisu The New York Review of Books a na webstránku The Daily Beast. Okrem toho vedie stĺpček o svetovom dianí v The Guardian.V roku 2009 získal Kinzer čestný doktorát z Dominican University v River Forest v štáte Illinois. V citácii stálo „tí z nás, ktorí už mali tú česť počuť jeho prednášky alebo sa s ním neformálne rozprávať sa už pravdepodobne nikdy nebudú na svet pozerať z rovnakej perspektívy."University of Scranton udelila Kinzerovi čestný doktorát v roku 2010. „Keď niekde vo svete panoval rozruch a keď sa formovali dejiny, Stephen Kinzer tam bol," stálo v citácii. „Guľky, bomby ani fyzické napadnutia nemohli nahlodať jeho odhodlanie vyniesť nespravodlivosť a konflikty na denné svetlo."
Témy prednášok:
Blízky Východ, hlavne Turecko a Irán
Meniaca sa úloha Spojených Štátov vo svetovom dianí
Kríza identity v Európe a EÚ