Michael Chorost
Michael Chorost je technologický teoretik s nekonvenčným pohľadom: "moje telo je moja budúcnosť". V roku 2001 úplne ohluchol, a aby mohol znova počuť, do hlavy mu voperovali počítačový implantát. Táto prevratná skúsenosť ho inšpirovala k jeho prvej knihe „Rebuilt: How Becoming Part Computer Made Me More Human“.
Michael Chorost vo svojej prvej knihe zachytil svoje skúsenosti s tým, ako zvláda svoje „nové ucho“ - kochleárny implantát, ktorý mu umožnil zlepšiť jeho tvorivý potenciál a kvalitu života. Kritici boli nadšení a v roku 2001 kniha Rebuild získala ocenenie the PEN/USA Book Award for Creative Nonfiction za tvorivú literatúru faktu. Krátko potom bola uverejnená v brožovanej podobe pod novým názvom Rebuilt: My Journey Back to the Hearing World.
Doktor Chorost získal titul B.A. na Brown University a predtým, než získal titul PhD. na UT-Austin, študoval počítačové programovanie, renesančnú drámu aj kultúrne teórie. Je originálny tým, že nekladie pevné hranice medzi programovanie, vedu, písanie, či umenie - pre neho je to všetko hlboko tvorivé ľudské úsilie.
Tento neformálny prístup ovplyvňuje aj jeho druhú knihu „World Wide Mind: The Coming Integration of Humanity, Machines, and the Internet“. V tomto diele zachádza ešte ďalej a prichádza s teóriou, že ľudstvo môže začleniť počítač do svojej "kolektívnej duše" spôsobom, ktorý bude pozdvihovať spoločnosť a kreatívnosť ľudí, namiesto aby ich znehodnocoval.
Ako spisovateľ na voľnej nohe publikoval pre Wired, The Washington Post, Technology Review, The Scientist a ďalšie periodiká. Napísal scenár pre televízny špeciál o mozgových implantátoch s názvom The 22nd Century, ktorý bol vysielaný v januári 2007 na PBS. Je členom poradnej rady pre neurovedný výskum na univerzitách Northwestern a Brown. Absolvoval viac ako 85 rozhovorov pre Google, MIT, Stanford, Brown, the Brookings Institute a the Commonwealth Club of San Francisco.
Doktor Michael Chorost sa narodil v New Jersey, žil striedavo v Severnej Karolíne, Texase a Kalifornii. V roku 2008 sa presťahoval do Washingtonu DC, kde žije dodnes so svojou ženou.
Témy prednášok:
Ako budúce technológie zmenia telo? Implantáty a protézy už menia životy ľudí so zdravotným postihnutím, budú niekedy užitočné aj pre ľudí bez postihnutia?
Odcudzuje elektronická komunikácia ľudí? Ako si môžu ľudia v technologickom veku vytvárať bohatšie a produktívnejšie vzťahy?
Ako protetiky a implantáty, ako sú kochleárne implantáty vlastne fungujú? Ako sú integrované do tela? Ako sa užívatelia prispôsobujú tak radikálnym zmenám v ľudských zmysloch?
Aké nové technológie sú koncepčne realizovateľné - zatiaľ nie prakticky, ale teoreticky - aby obsiahli, čo mozog vníma, pamätá si a cíti?
Ktoré filozofické a etické rámce sú veľmi užitočné pre kreatívne myslenie o tom, ako sa spoločnosť mení v 21. storočí?